Kaporta Mini Onarım

Mini Onarım Nedir ?

Motorlu taşıt araçlarının kaporta, iç döşeme, ön cam ve plastik aksamlarında oluşan belli ölçüsel limitler içinde kalan küçük ölçekli hasarların, sadece hasarlı bölgenin hızlı ve özel onarım teknikleri ile giderilmesini amaçlayan onarım işlemleri “Mini Onarım” olarak adlandırılmaktadır.

Bir aracı alırsınız ve yıllarca kullanırsınız fakat geçen yılların o araçtan neler götürdüğünü ancak bir MİNİ ONARIM Servisine uğradığınızda anlayabilirsiniz.

Çünkü MİNİ ONARIM'ın son derece iyi eğitilmiş ve bu konuda sertifika almış elemanları ile çevre ve insan sağlığını hiçbir zaman göz ardı etmeyecek şekilde çalışır.

Boyasız Kaporta Göçük Düzeltme

Boyasız Kaporta Göçük Düzeltme dış darbeler sonucu araçların kaporta aksamları üzerinde meydana gelen boyanın zarar görmediği ve genellikle 5 cm çap ölçüsüne kadar kaporta göçüklerinin özel el aletleri ile aracın orijinal boyasına zarar vermeden düzeltilerek eski haline getirilme tekniği ve sanatıdır.

Boya Hasarlı Kaporta Göçük Düzeltme

Boya Hasarlı Kaporta Göçük Düzeltme”, dış darbeler sonucu aracın kaporta aksamı üzerinde meydana gelen, boyanın zarar gördüğü, ezik, vuruk ve göçüklerin düzeltilerek eski haline getirilme işlemidir. Düzeltme işleminde saç ve galvaniz malzemeden üretilmiş parçalarda “Puntalı Göçük Çektirme” sistemi kullanılır. Otomotiv sektöründe araçların kaporta aksamlarının üretiminde son yıllarda Alüminyum Alaşımlı malzemeler gittikçe daha fazla kullanılmaktadır. Bu tür Alüminyum Alaşımlı malzemelerden üretilen motor kaputu, ön ve arka çamurluk, bagaj kapağı, kapılar gibi parçaların üzerindeki ezik, vuruk ve göçükler “Münür Oto Alüminyum Göçük Çektirme” sistemi ile düzeltilebilmektedirler.

 

Boya Onarımı, Mini Yama

Motorlu taşıt araçlarında, seyir veya park halindeyken hafif trafik kazaları, dış darbeler veya kötü niyetli hareketler sonucu, genellikle kapı, çamurluk ve tampon bölgelerinde meydana gelen sıyrık, çizik gibi küçük boya hasarları “Münür Oto Boya Onarımı” hizmeti kapsamında “Mini Yama” yöntemi ile onarılırlar.

Plastik Tampon ve Parça Onarımı

Motorlu Taşıt araçları aksamlardan plastik malzemeden üretilmiş ön ve arka tampon, çamurluk, bagaj kapağı, stepne muhafazası, yan plastik çıtalar, far montaj ayakları, marşpiyel, alet tablosu ve torpido, orta konsol, kapı iç panelleri vs., gibi parçalarda oluşan ve Münür Oto tarafından teknik olarak onarılabilir sıyrık, çatlak, yırtık, göçük, kopuk, eksik parça gibi hasarlar “Münür Oto Plastik Tampon ve Parça Onarımı” hizmeti kapsamında Amerikan menşeli sarf malzemeleri ve Münür Oto’e özel onarım teknikleri ile garantili olarak onarılırlar.

Alüminyum Alaşımlı Jant Onarımı

“Alüminyum Alaşımlı Jant Onarımı” kapsamında, üzerinde göçük, çatlak, yırtık, sıyrık vs. hasarlar bulunan “Alüminyum Alaşımlı Jant”lar özel jant düzeltme cihazında düzeltilerek ince balans ayarı öncesine getirilirler, çatlak ve yırtıklar alüminyum kaynağı ile güvenli şekilde kaynak edilirler (yırtılmış jant kollarının kaynak edilmesi güvenlik açısından tavsiye edilmez), jant dış yüzeyleri özel boya tekniği ile boyanarak yenilenirler. İşlem sonrası onarılan bir jantın lastiği ile birlikte balans edilmesi tavsiye edilir.

Radyatör Onarımı

Münür Oto Radyatör Onarımı", dış darbeler sonucu klima, su ve turbo radyatörlerinin plastik ve alüminyum komponentleri üzerinde oluşan ezik, yırtık, deformasyon, çatlak, kopuk, eksik parça gibi hafif alaşımlı metal ve plastik hasarlarının onarılarak radyatörün eski haline getirilme işlemlerinin (hasar tespit-sızdırmazlık testi-onarım-boya-son kontrol-ambalaj-teslimat) tümünü kapsar. Radyatör tamirinde amaç, yapılan onarım sonrasında radyatörün hasar öncesi soğutma kapasitesini ve fonksiyonunu sürdürmesidir.

İç Döşeme Onarımı

Araçların plastik, halı, deri, vinleks, kumaş, velur kaplı aksamlarında dış etkiler sonucu oluşan sigara yanığı, çizik, yırtık, çatlak, kopuk vs. gibi hasarlar "Münür Oto İç Döşeme Onarımı" sistemiyle özel ekipmanlar, malzemeler ve uygulama teknikleri sayesinde hasarlı parçayı komple değiştirmeye gerek duyulmaksızın çoğu zaman eski hasar farkedilemeyecek düzeyde tamir edilirler. Deri, vinil ve plastik tamirlerinde orijinal yüzey şekilleri özel bir tekniklikle tamir alanına uyumlandırılır ve bölge lokal olarak su bazlı boyalar ile boyanır. Ayrıca deri ve vinil kaplı koltukların komple boya ve restorasyonu bu hizmet kapsamında yapılır.

Ön Cam Onarımı

Araçların ön cam dış yüzeylerinde dış darbeler sonucu oluşan yaklaşık 1 cm çapa kadarki manda gözü, yıldız, kombine tip kırıklar ile 10 cm uzunluğa kadar çatlaklar "Münür Oto Cam Onarım" sistemiyle azami düzeyde onarılırlar. İstatistiki olarak cam kırıklarının yaklaşık %80-85’i onarılabilmektedirler. Uygun şartlarda oluşmuş ve acilen müdahale edilen kırığa yapılan iyi bir onarım işlemi sonrasında cam üzerinde kalem ucu büyüklüğünde ihmal edilecek boyutta bir leke kalır. Çarpma noktasında bir parçası kopmuş veya bir kaç noktadan kırıldığı için vakum işlemi yapılamayan cam kırıkları onarılamazlar. Bu durumda camın değişmesi gerekir. Cam kırık ve çatlaklarının oluştuktan kısa bir sure içerisinde onarılması başarı oranını ve onarım kalitesini önemli ölçüde arttırır.

Cam Çizik Giderme

Araçların özellikle ön camlarında oluşan silecek çizikleri veya ön ve yan camlarda diğer başka sebeplerle oluşmuş tırnağa gelmeyen cam çizikleri ile far yüzeylerindeki çizikler “Münür Oto Çizik Giderme Sistemi” ile giderilirler. Çizik giderme işlemi bir aşındırma süreci olduğundan giderilebilecek çiziğin tespitinde tırnak metodu kullanılır. Genellikle tırnağa takılan çizikler derin olup bu yöntemle tamamen giderilemezler.